Näidendi “Treffpunkt – Berliin” esietendus Tallinnas

Esmaspäeval, 28. septembril 2020 toimus Teater Variuses Heidi Sarapuu poolt kirjutatud ja lavastatud näidendi „Treffpunkt – Berliin“ esietendus. Tegemist on humoorika ja mõtlemapaneva looga Eesti Berliini saatkonna ajaloost. Mäletatavasti täitusid Eesti saatkonnal 15. mail käesoleval aastal esimesed 100 aastat aadressil Hildebrandstraße 5 asuvas hoones.

Kuivõrd teatrikunstil on omad unikaalsed väljendusvahendid ja võimalused, siis viib näidend meid eksklusiivsel moel kohtadesse ja hetkedesse, kuhu me puhtalt ajaloolisi allikaid kõrvutades paraku ei saagi kunagi jõuda. Nii ei olegi midagi imestada, kui etendus toob Hildebrandstraße 5 müüride vahele kokku saadikud Eduard Vilde, Karl Menningu, oma diplomaadist isaga Berliinis kaasas olnud Lennart Meri ning Berliini karu. Mis asju nad ajavad, mis jõud neid tagant lükkavad, milliste üldinimlike, aga ka diplomaatiale omaste paradoksidega nad silmitsi seisavad ning milliste järeldusteni jõuavad?

See on lugu 20. sajandist, Eestist, Saksamaast, nende seostest, aga ka inimestest, kes neist keerulistest aegadest pidid kõige kiuste läbi tulema ning ikka elu helgemat poolt püüdma. See on lugu Eesti Berliini saatkonnahoonest, mis omal moel erinevaid aegu ja inimesi selles paljuraputatud metropolis kokku seob. Tihtilugu abiks muusika ja huumorimeel. Või nagu ütleb näidendis president Meri ise: „Särtsu peab elus olema!“

Sügav kummardus näidendi lavale toonud inimeste ees – autor ja lavastaja Heidi Sarapuu, näitlejad Egon Nuter, Toomas Tross, René Soom, Peeter Kaljumäe, Priit Volmer ja Hain Hõlpus, kunstnikud Karmo Mende ja Mare Kõrtsini, kostüümikunstnik Jana Volke, grimeerija Krista Toompere ning lavameister Raivo Parrik.

Teatri koduleht: http://varius.ee/