Filmiõhtu “Põlvkond piiri taga” (üritus eesti keeles)

Neljapäeval, 28. aprillil 2022, kell 19:00 toimub saatkonnas filmiõhtu. Ühiselt vaadatakse esmalt Terje Toomistu uut filmi “Põlvkond piiri taga”, mis näitab noori, kes on erinevatel põhjustel Eestist ära läinud. Sellele järgneb Aira Paschke juhitud vestlusring, kus väljarände teemal arutlevad Terje Toomistu ja Saksamaal elavad eestlased. Üritus toimub eesti keeles.

Toomistu filmi keskmes on põlvkond, kes astus ellu pärast Eesti liitumist Euroopa Liiduga ning otsustas minna välismaale tööle, õppima või maailma avastama. Ent aastaid hiljem pole pöördumine tagasi Eestisse sageli sama lihtne. Tihti terendavad uues elukohas atraktiivsed karjääriperspektiivid ja paremad elutingimused ning tekkinud on olulised lähedased suhted. Inimesed armuvad ja abielluvad, leiavad uusi mugavustsoone ning viise, kuidas neist jälle välja astuda. Film toob vaatajani loo värvikate elusaatustega maailma eri paigus elavatest eestlastest, kes ausalt ja avatult jagavad oma isiklikke lugusid, mõtteid ja tundeid seoses rände, kuuluvuse ja juurtega.

“Filmi tegemise ja sellega seotud laiema uurimistöö käigus vestlesin mitmekümne erinevates välisriikides elava eestlasega, kes on siit viimase väljarände laines ära läinud,” kirjeldab režissöör Terje Toomistu filmi valmimise protsessi. “Nendest kohtumistest jäi minu jaoks kõlama see, et välismaal elavad eestlased pole Eesti jaoks kadunud. Nendega peab arvestama, neid tasub tunnustada. See, et need inimesed ei asu füüsiliselt praegu Eestis, ei tähenda, et neid poleks Eesti ühiskonna jaoks olemas. Paljude välismaal elavate eestlaste sõnul ei ole ka välistatud, et nad tulevikus tagasi Eestisse tulevad. Loodan, et see film aitab leevendada mitmesuguseid rände ja kuuluvusega seonduvaid sotsiaalseid ärevusi nii Eestis kui välismaal elavate eestlaste seas, sest filmis jagatud tunded ja kogemused on ilmselt paljudele tuttavad, kuid pole varem sellisel visuaalpoeetiliselt võimestatud kujul sõnastust leidnud,” ütleb Toomistu.

Filmi režissöör, stsenarist ja produtsent on Terje Toomistu, operaator Aivo Rannik, II operaator Aleksandr Heifets, montaažirežissöör Madli Lääne, helilooja trent hawkins (Karl Potisepp). Filmi tootja on Cece Film.

Palume teatada osalusest aadressil: [email protected]