Välisminister osaleb Euroopa Liidu välisministrite mitteametlikul kohtumisel Berliinis

  • Välisminister Urmas Reinsalu osaleb 27.-28. augustini Berliinis Euroopa Liidu välisministrite mitteametlikul kohtumisel. 

Kahepäevasel kohtumisel arutavad välisministrid Valgevene küsimust, olukorda Vahemere idaosas, suhteid Euroopa Liidu ja Venemaa vahel ning Euroopa Liidu pikemaajalist strateegiat Covid-19 puhangu geopoliitilistele mõjudele.

Urmas Reinsalu sõnas, et kavatseb tänasel Valgevene-teemalisel kohtumisel  tõstatada edasise Euroopa Liidu tegevuste kava Valgevene kriisis. „Et toetada Valgevene rahvast, peab Euroopa Liit esimesel võimalusel kehtestama sanktsioonid,“ ütles Reinsalu. „Ühtlasi peame aktiivselt toetama Valgevene kodanikuühiskonda ja vaba ajakirjandust ning pakkuma sellele Euroopa Liidu suuremat tuge.“

Euroopa Liidu välisministrid arutavad ka suhteid Venemaaga. Reinsalu sõnul on oluline säilitada ELi poliitika järjekindlus ning Aleksei Navalnõi mürgitamise küsimuses viia läbi sõltumatu uurimine.

27.-28. augustil toimuv Gymnich on korraline Euroopa Liidu välisministrite mitteametlik kohtumine, mis toimub kaks korda aastas.

https://vm.ee/…/valisminister-osaleb-euroopa-liidu-valismin…

  • Reinsalu rõhutas, et EL peab sanktsioonide küsimuses kiiresti tegutsema.

Välisminister Urmas Reinsalu ütles täna Euroopa Liidu mitteametlikul kohtumisel Berliinis, et keskne isik Valgevenes aset leidva vägivalla ja võltsimiste korraldamises on Aljaksandr Lukašenka.

Reinsalu sõnul peab ELi Valgevene-suunaline poliitika olema jõuline ning tuleb pidada silmas, et meetmed ei kahjustaks tavakodanikke.

„Tuleb kokku leppida sanktsioonides Valgevenes valimiste võltsimise ja vägivalla eest vastutavate isikute suhtes ja neid esimesel võimalusel jõustada,“ sõnas Reinsalu. „Olukorra hoidmine tähelepanu keskmes nii Euroopa Liidus kui ka teistes rahvusvahelistes organisatsioonides on võtmeküsimus. Rõhk peab olema vägivalla ägenemise ärahoidmisel ja rahumeelse poliitilise lahenduse leidmisel, mille tulemuseks oleksid uued valimised.“

Reinsalu andis välisministritele ülevaate Eesti ja liitlaste tegevusest Valgevene küsimuse aruteludel ÜRO Julgeolekunõukogus.

Reinsalu rõhutas, et sealjuures on oluline toetada kodanikuühiskonna ja vaba ajakirjanduse toimimist Valgevenes. „Peame ühiselt nõudma, et Valgevene ametivõimud vabastaksid ebaseaduslikult vahistatud inimesed,“ kinnitas Reinsalu. „Euroopa Liidul, USA-l ja samameelsetel riikidel tuleb omavahel ühtlustada Valgevenet puudutavaid sõnumeid.“

Välisministrid arutasid võimalikku sanktsioonide alla pandavate isikute nimekirja ning leppisid kokku sanktsioonide kehtestamise menetluse jätkamises.

Fotod (Saksa välisministeerium): https://flic.kr/s/aHsmQiHkJ9

Lühiintervjuu: https://youtu.be/6l25-190zxs

Lisainfo:
Pia Kuusik
Välisministeerium
Meedianõunik
Avalike suhete osakond
+372 5635 7866
www.vm.ee

https://vm.ee/et/uudised/reinsalu-rohutas-et-el-peab-sanktsioonide-kusimuses-kiiresti-tegutsema

https://www.auswaertiges-amt.de/en