Kaitseminister Jüri Luik Berliinis

Kaitseminister Jüri Luik kohtus 26. augustil Berliinis Saksamaa kaitseministri Annegret Kramp-Karrenbaueriga, arutamaks edasisi samme Valgevene suunal ning Venemaa opositsionääri Aleksei Navalnõi mürgitamist.

„Lukašenka üritab NATO ohtu rõhutades anda Venemaale võimalust sekkumiseks ning ajada siseriiklikud probleemid fantoomvaenlase kaela, mida ei eksisteeri. Samas on Lukašenka asunud uutele siseriiklikele repressioonidele, mis nüüd on suunatud eelkõige meeleavalduse juhtide vastu,“ lausus Luik kohtumisel.

Mõlemad ministrid tõdesid, et viimaste nädalate peamine küsimus on, kuidas saaks toetada Valgevene rahva püüdlusi demokraatia poole. Saksamaa kaitseminister ütles kohtumisel, et küsimus ei ole selles, kas Valgevene peaks võtma kursi Euroopa Liidu poole või mitte, vaid kuidas demokraatlike väärtusi Valgevenes esile tõsta.

Venemaa opositsionääri Aleksander Navalnõi mürgitamise osas lausus kaitseminister Luik, et see on järjekordne kurb näide Venemaa põlglikust suhtumisest inimeludesse ja demokraatlikesse vabadustesse.

Saksamaa kaitseminister andis ülevaate Navalnõi seisundist, kes transporditi möödunud laupäeval Saksamaa haiglasse. Kaitseminister tõdes, et Saksamaa arstide hinnangul on täiesti kindel, et Navalnõi mürgitati ning hetkel üritatakse tuvastada, mis mürgiga tegemist oli. Hetkel ei ole veel võimalik hinnata, mis pikaajalised tagajärjed sellega kaasneda võivad.

Lisaks arutasid kaitseministrid laiemaid julgeolekuküsimusi Euroopa Liidus ja NATO-s ning kahepoolset koostööd. Kaitseminister Luik tänas Saksamaad nende panuse eest Balti riikide kaitses ning Eesti õhuruumi turvamise eest.

Saksamaa õhuvägi võtab peatselt üle prantslastelt Balti õhuturbemissiooni rotatsiooni, mille raames jõuavad järgmisel nädalal Saksamaa Eurofighter hävitajad Ämari lennubaasi. Samuti panustab Saksamaa ka Leedus NATO lahingugrupis oma kaitsevägedega.

Euroopa Liidu kaitseministrid kohtuvad täna Berliinis esimest korda tavapärases vormis peale pandeemia algust, et arutada Euroopa Liidu operatsioone Aafrikas, Euroopa Liidu kaitsepoliitika tulevikku ning päevakohalisi julgeolekuteemasid, eeskätt olukorda Valgevenes, Malis ja Vahemerel.

Fotod

https://kaitseministeerium.ee/et/uudised/kaitseminister-luik-arutas-saksamaa-kaitseministriga-arenguid-valgevenes-ja-navalnoi

Lisainfo: press@kaitseministeerium.ee