Häkaton “The Global Hack” 9.-12. aprillini 2020

Neljapäev 09.04.2020 to Pühapäev 12.04.2020

Eestlaste digihäkatonist sai alguse ülemaailmne liikumine:  Eestlaste algatusel korraldab rahvusvaheline tehnoloogiakogukond 9.–12. aprillini toimuva häkatoni The Global Hack, kuhu oodatakse üle miljoni osaleja. Neli päeva kestva tehnoloogiamaratoni eesmärk on luua lahendusi, mis aitavad inimesi koroonaviiruse leviku tõkestamisel ja turgutavad majandust.

Märtsi keskpaigas, vahetult pärast Eesti riigis eriolukorra kehtestamist, korraldasid avalik ja erasektor kriisiga toimetulekuks ühise veebis toimunud kahepäevase digihäkatoni. Häkatoni tulemusel valmisid mitmed tehnoloogilised lahendused. Näiteks koroona leviku hetkeseisu kajastav kaart https://koroonakaart.ee; kriisi kohta usaldusväärset infot vahendav vestlusrobot SUVE https://eebot.ee/; küsimustik terviseseisundi kohta, mis aitab hinnata haigestumise riski https://coronatest.ee ja meditsiinitaustaga vabatahtlikke ühendav platvorm https://vaab.ee.

Nähes, kui kiiresti on võimalik leida kriisiga tegelemiseks reaalseid lahendusi, kutsus president Kersti Kaljulaid üles ka teisi riike oma digihäkatone korraldama. Eestist alguse saanud Hack the Crisis liikumine on jõudnud tänaseks juba enam kui 40 riiki ja osalenud on enam kui 100 000 inimest. Häkatoniga on tihedalt seotud Eesti esindused ja aukonsulid, kes oma võrgustikes kutsuvad riike ja arendajaid sellega ühinema.

Rahvusvahelist tehnoloogiakogukonda ühendava ülemaailmse häkatoni eestkõneleja president Toomas Hendrik Ilvese sõnul saab aprillis toimuvast häkatonist suurim, mida on kunagi korraldatud. „Kriis pole kaugeltki mitte möödas ning seemneid helgema tuleviku tarvis on vaja külvata juba praegu. Siinkohal on meil ainult üks võimalus – töötada juba täna lahenduste nimel, mis suurendavad meie pikaajalist vastupidavust,“ ütles Ilves.

„Peame tõsiselt vaatama otsa sellele, milliseks võib kujuneda meie majandus, kuidas oleme senini käsitlenud inimsuhteid, kui vastupidav on meie sotsiaalsüsteem ja tervishoid ning kuidas saaksime olla toeks loomemajandusele. Samuti peame välja töötama viisid tulevikus sarnastes olukordades toime tulemiseks,” lisas ta.

„Veebipõhiselt tulevad inimesed kokku ilma igasuguste piirideta. Tormilisel kiirusel töötatakse välja lahendused, millest on kasu tervele inimkonnale. Leiame end ainukordsest situatsioonist, kus terve maailm seisab silmitsi sama probleemiga ja töötab ühiselt selle lahendamise nimel. Kui oleme piisavalt efektiivsed, võivad nendest ideedest juba praegu saada abi inimesed, kes seda enim vajavad,” julgustab vabariigi endine president vastama üleskutsele kõiki, kes panustada soovivad.

Eestlaste loodud algatusega on tänaseks ühinenud juba näiteks Itaalia, Läti, Poola, Ukraina, Leedu, Soome, Moldova, Saksamaa, Valgevene, India, Ühendkuningriik, Austria, Belgia, Brasiilia, Ungari, Kanada, Prantsusmaa, Bulgaaria, Šveits, Rootsi, Portugal, Türgi, Norra, Holland, Afganistan, Kosovo, Taani, Austraalia, Küpros, Albaania, Madagaskar, Benin, Gruusia. Nimekiri täieneb jooksvalt.

Loe lähemalt: https://theglobalhack.com/ ja  https://www.facebook.com/events/164922557944001

Lisainfo:
välisministeerium
avalike suhete osakond
[email protected]

Neljapäev 09.04.2020 to Pühapäev 12.04.2020